Знаете ли каква вода пиете?

0 коментара




Много е изписано и изговорено за ползата от пиенето на вода, но трябва да си зададем въпроса: Каква вода пием и доколко чиста е тя?
И аз не бях се замисляла, признавам си, докато една приятелка не ме помоли да потърся малко повече информация за водата, която пием и колко е полезна за здравето.

Ето какво открих.

Специалистите не дават точен отговор коя вода е най - чиста и коя вода е най -добра за пиене, но всички са категорични, че употребата на водата, която тече от чешмите в домовете ни е най - замърсена и е добре да я избягваме.
Въпреки, че докато достигне до нас питейната вода се пречиства, това не е достатъчно. В питейната вода най - честите замърсители са:
Олово;
Нитрати;
Хлор;
Флуорид.
И други, допустими според българския регулаторен орган замърсители.

Изворна вода

Отново според специалистите, изворната вода е добър вариант за пиене, но за съжаление тази вода е недостатъчна. Основният фактор, който говори за качествата и е нейното pH, което трябва да бъде от 0.7 или по - високо. Добре е да се знае, че изворната вода е подходяща за пиене само, ако е напълнена и бутилирана на място, т. е. или вие сами да си я наливате направо от извора или да избирате производители, които бутилират водата директно на място.

Минерална вода

В нея се съдържат различни полезни за организма ни минерали, но специалистите съветват да не се консумира постоянно, а да се комбинира с друг вид вода. При покупка на бутилирана минерална вода също трябва да се гледа pH, което трябва да е високо.

Дестилирана вода

Тази вода е чиста вода, но от нея са извлечени всички минерали, което я прави не много добър вариант за редовна консумация.

Как да пречистим водата в домашни условия?

За да сте сигурни, че пиете наистина чиста от химикали, бактерии, тежки метали и други замърсители вода можете да използвате филтри за вода или да си направите протиева вода.

Филтрираната вода, както е ясно от името и се получава, като водата се пречиства с помощта на филтри.
Има различни видове филтри, които се продават на пазара, като най - популярните от са:

Филтър с активен въглен - тези филтри пречистват водата от тежки метали като олово, живак, премахват лошия вкус и мирис, но не премахват по - леките елементи. Основен недостатък на този вид филтри е, че трябва да се сменят редовно, тъй като задържат бактерии, които могат отново да попаднат в пречистената вода.

Пречистване с обратна осмоза
Това е най - добрата пречистваща система в световен мащаб, която може да се монтира директно на входа на тръбите или на чешмата. RO системите разполагат с няколко различни пречистващи механизма и водата е наистина напълно пречистена и добра за пиене.

Какво е протиева вода и как да си я направите в домашни условия?

За протиевата вода казват, че е жива вода.

Приготвя се по следния начин:

В чист съд поставяте вода, която слагате в камерата на хладилник за няколко часа. След като извадите съда трябва да отстраните леда, който се е образувал по стените и повърхността на водата и да го изхвърлите. В този лед, който се е образувал се съдържат тежки метали ( най - вече деутерий ), които са вредни за здравето.
Щом изхвърлите първия лед, прелейте останалата вода в друг съд и отново поставете в камерата на хладилника. Водата този път трябва да замръзне до ½ от обема си. Щом това стане, съдът се изважда и незамръзналата вода се изхвърля ( това е лека вода, в която има примеси ).
Ледът, който се е образувал е протиева вода. Просто го оставете да се разтопи и можете да използвате водата за пиене или готвене.



Публикуване на коментар