Специалистите приемат, че началото на строежа на Преславската крепост е в края на 9 и началото на 10 век. Тогава кан Омуртаг започва градежа на крепостта, най-вероятно след като Първата българска столица Плиска е опожарена. Строежът на мощната крепост продължава през годините, а по времето на цар Симеон става столица на България. През този период Преслав се превъща в най- величествения, могъщ и културен град в цяла югоизточна Европа. Преслав е столица на средновековна България от 893 до 969 година, когато е завладяна от киевския княз Святослав І Грегориевич.
Преславската крепост се намира на река Тича, само на километър от днешния Преслав. Масивните крепостни стени на външния град обграждат територия от 3,5 кв. километра. Стените са високи 10 метра и широки 3,25 метра, а интересното е, че цялата конструкция на стени, кули и порти са строени по подобие на тези от Плиска.
Във вътрешния по-малък град са разположени Големият царски дворец, Западния дворец и Тронната зала, която най- вероятно е била трикорабна и с богата украса. Запазени са част от мраморните колони на Тронната зала, които впечатляват с красотата и изработката си.
На изток от Тронната зала е разкрита владетелската базилика, където най- вероятно са се изпълнявали специални богослужения и церемонии.
На около 200 метра от царските дворци се намира един от най- големите архитектурни паметници на българската архитектура - Златната църква. Строена по заръка на цар Симеон, тя представлява абслютен кръг, поради което се нарича още кръгла църква. Амвонът е в центъра на храма, където се е намирал и купола на църквата, а в стените има 12 полукръгли ниши, под които се издигат 12 мраморни колони. В центъра се намира ротонда, която е с диаметър 10.50 метра, в северната и южната страна на храма са разположени две кръгли кули, а на запад има излаз в обширен открит двор с кладенец в средата.
В близост до Златната църква, в местността Патлейна се намира манастирският комплекс "Свети Пантелеймон", в който са творили учениците на братята Кирил и Методий - Наум и Климент Охридски.
Освен като книжовен център манастирът в Патлейна е бил и център на керамичното изкуство. Запазени са керамични пещи от 10 век в близост до манастира, както и до кръглата църква.
Освен величествените дворци, църкви и крепостни стени впечатление правят помещенията използвани за бани, като снабдяването на града с вода е уникално за времето си.
Крепост Преслав е част от национален историко-археологически резерват и е един от 100 национални туристически обекта. Музеят към резервата е с работно време през лятото - 8.00 - 18.00 часа, а през зимата - 8.00 - 17.00 часа. Почивни дни са събота и неделя.
![]() Преславска крепост |
![]() Преславска крепост |