Преславска крепост

0 коментара
Преславска крепост
Археологическите разкопки и проучвания на крепостта на Преслав започват преди 100 години, когато братя Шкорпил разкриват част от крепостна порта. Оттогава до днес продължават изследванията на Втората българска столица.

Специалистите приемат, че началото на строежа на Преславската крепост е в края на 9 и началото на 10 век. Тогава кан Омуртаг започва градежа на крепостта, най-вероятно след като Първата българска столица Плиска е опожарена. Строежът на мощната крепост продължава през годините, а по времето на цар Симеон става столица на България. През този период Преслав се превъща в най- величествения, могъщ и културен град в цяла югоизточна Европа. Преслав е столица на средновековна България от 893 до 969 година, когато е завладяна от киевския княз Святослав І Грегориевич.

Преславската крепост се намира на река Тича, само на километър от днешния Преслав. Масивните крепостни стени на външния град обграждат територия от 3,5 кв. километра. Стените са високи  10 метра и широки 3,25 метра, а интересното е, че цялата конструкция на стени, кули и порти са строени по подобие на тези от Плиска.

Във вътрешния по-малък град са разположени Големият царски дворец, Западния дворец и Тронната зала, която най- вероятно е била трикорабна и с богата украса. Запазени са част от мраморните колони на Тронната зала, които впечатляват с красотата и изработката си.

На изток от Тронната зала е разкрита владетелската базилика, където най- вероятно са се изпълнявали специални богослужения и церемонии.

На около 200 метра от царските дворци се намира един от най- големите архитектурни паметници на българската архитектура - Златната църква. Строена по заръка на цар Симеон, тя представлява абслютен кръг, поради което се нарича още кръгла църква. Амвонът е в центъра на храма, където се е намирал и купола на църквата, а в стените има 12 полукръгли ниши, под които се издигат 12 мраморни колони. В центъра се намира ротонда, която е с диаметър 10.50 метра, в северната и южната страна на храма са разположени две кръгли кули, а на запад има излаз в обширен открит двор с кладенец в средата.

В близост до Златната църква, в местността Патлейна се намира манастирският комплекс "Свети Пантелеймон", в който са творили учениците на братята Кирил и Методий - Наум и Климент Охридски.

Освен като книжовен център манастирът в Патлейна е бил и център на керамичното изкуство. Запазени са керамични пещи от 10 век в близост до манастира, както и до кръглата църква.

Освен величествените дворци, църкви и крепостни стени впечатление правят помещенията използвани за бани, като снабдяването на града с вода е уникално за времето си.

Крепост Преслав е част от национален историко-археологически резерват и е един от 100 национални туристически обекта. Музеят към резервата е с работно време през лятото - 8.00 - 18.00 часа, а през зимата - 8.00 - 17.00 часа. Почивни дни са събота и неделя.

Преславска крепост
Преславска крепост
Преславска крепост
Преславска крепост


Публикуване на коментар